Xiaomi Poco F6 features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
67" screen, while is 40g lighter. Against the 15, has 25% dimmer display at 2,400 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 44% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Poco F6 scores 59% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 60% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 85% brighter display at 2,400 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco F6 scores 50% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 17g more at 179g. Against the 1 VII from Sony, the Poco F6 scores 26% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the Poco F6 scores 50% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 V from Sony, it delivers 12% better performance in benchmarks (1,530,662 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 179 g (17 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 74.5 mm (14 others) |
| Height i | 160.5 mm (11 others) |
| Volume i | 95.66 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP64 (32 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 2400 nits (1 other) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1530662 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 735 (12 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5570 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2019 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.6 (10 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 1 year ago05/23/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |