Xiaomi Poco F5 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 5160 mAh battery, 64 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 15g lighter, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 84% dimmer display at 500 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 59% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the Poco F5 Pro scores 70% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 71% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 62% dimmer display at 500 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco F5 Pro has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 63% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,160mAh battery (+1,160mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 42g more at 204g, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the 1 VII from Sony, the Poco F5 Pro scores 46% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the Poco F5 Pro has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 63% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it scores 31% lower in performance benchmarks, while the 1 V comparison shows it scores 18% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 204 g (11 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 75.4 mm (22 others) |
| Height i | 162.8 mm (9 others) |
| Volume i | 105.57 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP53 (38 others) |
| French repairability index i | 7.6 (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 526 ppi (14 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1113700 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 8154 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 8 MP & 2 MP (21 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5160 mAh (9 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Wireless charging speed i | 30W (26 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 2 years ago05/09/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |