Xiaomi Mix 4 features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 4500 mAh battery, 108 MP & 8 MP & 13 MP main camera.
67" screen, while sports a 108MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 75% dimmer display at 800 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 73% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and features a larger 6.67" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Mix 4 scores 80% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 80% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 38% dimmer display at 800 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Mix 4 has 69% dimmer display at 800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 75% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 63g more at 225g, while sports a 108MP main camera versus 50MP. Against the 1 VII from Sony, the Mix 4 scores 63% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the Mix 4 has 69% dimmer display at 800 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 75% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it scores 53% lower in performance benchmarks, while the 1 V comparison shows it scores 45% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 225 g (12 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 75.4 mm (22 others) |
| Height i | 162.6 mm (13 others) |
| Volume i | 98.08 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP53 (38 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 755000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (26 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Megapixels (main camera) i | 108 MP & 8 MP & 13 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/4.1 & f/2.2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago08/11/2021 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |