Xiaomi 15T features MediaTek Dimensity 8400 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.83" display, 5500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
Against the 15, scores 34% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.83" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the 15T scores 51% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 53% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra delivers 19% better performance in benchmarks (1,821,100 vs 1,532,113).
When compared to competing devices, the 15T scores 40% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,500mAh battery (+1,500mAh), while features a larger 6.83" display versus 6.2", while weighs 32g more at 194g. Against the 1 VII from Sony, the 15T scores 12% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the 15T scores 40% lower in performance benchmarks, and packs a larger 5,500mAh battery (+600mAh). When matched against the 1 VI from Sony, it delivers 13% better performance in benchmarks (1,821,100 vs 1,612,156), while the 1 V comparison shows it delivers 33% better performance in benchmarks (1,821,100 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 194 g (6 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (17 others) |
| Width i | 78 mm (16 others) |
| Height i | 163.2 mm (11 others) |
| Volume i | 95.47 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 3 m (3 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.83" (16 others) |
| Pixel Density i | 435 ppi |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1821100 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8400 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G720 MC7 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 3.25 GHz & 3 x 3 GHz & 4 x 2.15 GHz (MediaTek Dimensity 8400) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 6033 (MediaTek Dimensity 8400) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1571 (MediaTek Dimensity 8400) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/1.9 & f/2.2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5500 mAh (39 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/24/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (32 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |