Xiaomi 15 (512GB / 12GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8 Elite (512GB / 12GB RAM) processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.36" display, 5240 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
36" screen, while is 27g lighter. Against the 15, has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB. Compared to the 17 Pro, the 15 (512GB / 12GB RAM) scores 26% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 29% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 146% brighter display at 3,200 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the 15 (512GB / 12GB RAM) offers 23% brighter display at 3,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 10% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,240mAh battery (+1,240mAh), while weighs 30g more at 192g. Against the 1 VII from Sony, the 15 (512GB / 12GB RAM) delivers 33% better performance in benchmarks (2,746,100 vs 2,062,177). Versus the S25 Plus, the 15 (512GB / 12GB RAM) offers 23% brighter display at 3,200 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 10% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it delivers 70% better performance in benchmarks (2,746,100 vs 1,612,156), while the 1 V comparison shows it delivers 101% better performance in benchmarks (2,746,100 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 71.2 mm (9 others) |
| Height i | 152.3 mm (4 others) |
| Volume i | 92.17 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.36" (11 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1200 x 2670 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Brightness (typical) i | 3200 nits (5 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2746100 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (512GB / 12GB RAM) |
| Gpu name i | Adreno 830 (512GB / 12GB RAM) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 20607 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/2 & f/2.2 (13 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5240 mAh (3 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 1 year ago10/29/2024 (512GB / 12GB RAM) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (4 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |