OnePlus Ace features MediaTek Dimensity 8100 Max processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
Against the 13, has 69% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,600 nits, and scores 72% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and is 27g lighter. Compared to the 12, the Ace has 69% dimmer display at 500 nits compared to 12's 1,600 nits, while scores 61% lower in performance benchmarks. The Ace 6 has 38% dimmer display at 500 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the 10 Pro scores 20% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Ace has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 73% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 24g more at 186g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Ace has 75% dimmer display at 500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Ace has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 35% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 60% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 186 g (19 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 75.5 mm (30 others) |
| Height i | 163.3 mm (17 others) |
| Volume i | 101.1 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 394 ppi (16 others) |
| Resolution i | 1080 x 2412 px (10 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 815458 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8100 Max (2 others) |
| Gpu name i | Mali G610 MP6 (11 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 8100 Max) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3254 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1003 |
| 3dmark wild life benchmark i | 5594 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.88 & f/2.2 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 150W (3 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 3 years ago04/26/2022 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |