OnePlus 15R features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.83" display, 7400 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
Against the 13, has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 7,400mAh battery (+1,400mAh). Compared to the 12, the 15R has 12GB RAM compared to 12's 24GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Ace 6 offers 125% brighter display at 1,800 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the 10 Pro offers 260% brighter display at 1,800 nits compared to 10 Pro's 500 nits.
When compared to competing devices, the 15R has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while packs a larger 7,400mAh battery (+3,400mAh), while features a larger 6.83" display versus 6.2", while weighs 51g more at 213g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the 15R packs a larger 7,400mAh battery (+1,190mAh). Versus the 13 Pro, the 15R offers 50% brighter display at 1,800 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and packs a larger 7,400mAh battery (+2,580mAh). When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 50% brighter display at 1,800 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it packs a larger 7,400mAh battery (+2,400mAh).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 213 g (13 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 77 mm (16 others) |
| Height i | 163.4 mm (13 others) |
| Volume i | 101.91 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.83" (16 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1272 x 2800 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (22 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 840 (5 others) |
| CPU Speed i | 2 x 3.8 GHz & 6 x 3.32 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10800 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3600 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7400 mAh |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 month ago12/18/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |