OnePlus 13s features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.32" display, 5850 mAh battery, 50 MP & 50 MP main camera.
32" screen, while is 30g lighter. Against the 13, has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 6.32" screen, and is 28g lighter. Compared to the 12, the 13s has 12GB RAM compared to 12's 24GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Ace 6 has 12GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro packs a larger 5,850mAh battery (+850mAh).
When compared to competing devices, the 13s packs a larger 5,850mAh battery (+1,850mAh), while weighs 23g more at 185g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the 13s has a more compact 6.32" screen. Versus the 13 Pro, the 13s packs a larger 5,850mAh battery (+1,030mAh), and has a more compact 6.32" screen. When matched against the 13 from Xiaomi, it packs a larger 5,850mAh battery (+1,350mAh), while the 1 VII comparison shows it packs a larger 5,850mAh battery (+850mAh).
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 71.7 mm (2 others) |
| Height i | 150.8 mm (4 others) |
| Volume i | 88.66 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.32" (2 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1216 x 2640 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP (17 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/1.8 (6 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5850 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 7 months ago06/05/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 1 SIM (3 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |