Honor X70 features Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.79" display, 8300 mAh battery, 50 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, has 12GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 8,300mAh battery (+1,100mAh), and is 40g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the X70 scores 73% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 24GB. The Magic 6 Pro scores 64% lower in performance benchmarks, and the Magic 8 Pro scores 81% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the X70 has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 75% lower in performance benchmarks, while packs a larger 8,300mAh battery (+4,300mAh), while features a larger 6.79" display versus 6.2", while weighs 37g more at 199g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the X70 scores 76% lower in performance benchmarks. Versus the 13 Pro, the X70 offers 50% brighter display at 1,800 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 40% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 50% brighter display at 1,800 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 64% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (52 others) |
| Width i | 76.1 mm (22 others) |
| Height i | 161.9 mm (7 others) |
| Volume i | 96.1 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Waterproof depth rating i | 6 m (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.79" (13 others) |
| Pixel Density i | 427 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1200 x 2640 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 750000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4 |
| Gpu name i | Adreno 810 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 2.3 GHz & 3 x 2.2 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 4) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (20 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 (20 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 8300 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Wireless charging speed i | 80W (19 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 6 months ago07/15/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |