Apple iPhone 17 Pro Max features Apple A19 Pro processor, 12GB RAM with 2048GB storage, 6.9" display, 5088 mAh battery, 48 MP & 48 MP & 48 MP main camera.
5GB more RAM (12GB vs 0.5GB), while provides 2048GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 5,088mAh battery (+3,670mAh), while features a larger 6.9" display versus 3.5", while weighs 96g more at 233g. Against the 6, offers 100% brighter display at 1,000 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 2160% better performance in benchmarks (2,885,786 vs 127,678), and includes 11GB more RAM (12GB vs 1GB), and provides 2048GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 5,088mAh battery (+3,278mAh), and features a larger 6.9" display versus 4.7". Compared to the 16 Pro, the 17 Pro Max delivers 51% better performance in benchmarks (2,885,786 vs 1,915,345), while includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB). The 17 Pro delivers 7% better performance in benchmarks (2,885,786 vs 2,707,681), and the 14 Pro Max has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 14 Pro Max's's 1,600 nits.
When compared to competing devices, the 17 Pro Max has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while delivers 31% better performance in benchmarks (2,885,786 vs 2,207,809), while provides 2048GB storage versus S25 Ultra's 1024GB, while weighs 15g more at 233g. Against the S25 from Samsung, the 17 Pro Max has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits. Versus the S23 Ultra, the 17 Pro Max has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and delivers 99% better performance in benchmarks (2,885,786 vs 1,452,391). When matched against the S24 Ultra from Samsung, it has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, while the Poco F8 Pro comparison shows it has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 233 g (6 others) |
| Thickness i | 8.75 mm (1 other) |
| Width i | 78 mm (16 others) |
| Height i | 163.4 mm (13 others) |
| Volume i | 111.52 cm³ (3 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 6 m (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.9" (23 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1320 x 2868 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 2048GB |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2885786 |
| Chipset (soc) name i | Apple A19 Pro (2 others) |
| Gpu name i | Apple A18 GPU (7 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.26 GHz & 4 x 2.51 GHz (Apple A19 Pro) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10223 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3933 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 48 MP & 48 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.78 & f/2.2 & f/2.8 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 18MP (3 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 120 fps (11 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 5088 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 40W (13 others) |
| Wireless charging speed i | 30W (26 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 months ago09/09/2025 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |