| Internal Storage i | 64GB (15 others) |
| Audio Outputs i | 3.5 mm, 4.4 mm (7 others) |
| Dac name i | Sony S-Master HX (2 others) |
| Audio File Types i | MP3, WMA, FLAC, DSD, MQA, WAV, AAC, ALAC, AIFF, APE |
| Battery Life i | 25 hours |
| Release date i | 2 years ago02/23/2023 |
| Has an external memory slot i | ✔ (37 others) |
| Screen Size i | 5" (5 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (10 others) |
| Pixel Density i | 294 ppi (4 others) |
| Weight i | 227 g |
| Display Type i | LCDSony Walkman NW-ZX707 |
| Has a touch screen i | ✔ (37 others) |
| Volume i | 162.1 cm³ |
| Width i | 72.5 mm (1 other) |
| Thickness i | 16.9 mm |
| Bluetooth Version i | 5 (15 others) |
| Has aptx i | ✔ (23 others) |
| Has ldac i | ✔ (20 others) |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (19 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has aac i | ✔ (24 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |