| Internal Storage i | 64GB (15 others) |
| Audio Outputs i | 3.5 mm, 2.5 mm, 4.4 mm (1 other) |
| Dac name i | ESS ES9068AS x2 |
| Audio File Types i | MP3, DSD, DXD, ALAC, APE, AIFF, FLAC, WMA, WAV, OGG, AAC, MQA, DFF, DSF |
| Battery Life i | 14 hours (1 other) |
| Release date i | 4 years ago01/01/2022 |
| Charge time i | 3.5 hours (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (37 others) |
| Signal to noise ratio (snr) i | 126 dB (4 others) |
| Screen Size i | 5.5" (1 other) |
| Resolution i | 720 x 1440 px (1 other) |
| Pixel Density i | 293 ppi (1 other) |
| Weight i | 295 g |
| Display Type i | LCDFiiO M11 Plus |
| Has a touch screen i | ✔ (37 others) |
| Volume i | 181.99 cm³ |
| Width i | 75.7 mm (1 other) |
| Thickness i | 17.6 mm |
| Bluetooth Version i | 5 (15 others) |
| Has aptx i | ✔ (23 others) |
| Has ldac i | ✔ (20 others) |
| Has ldhc i | ✔ (9 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (19 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has aac i | ✔ (24 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |