| Internal Storage i | 64GB (15 others) |
| Screen Size i | 3.5" (2 others) |
| Resolution i | 640 x 960 px |
| Pixel Density i | 330 ppi |
| Weight i | 101 g |
| Has a touch screen i | ✔ (37 others) |
| Volume i | 47.07 cm³ |
| Width i | 58.9 mm |
| Thickness i | 7.2 mm |
| Bluetooth Version i | 2.1 (1 other) |
| Has stereo speakers i | ✔ (15 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (5 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (23 others) |
| Megapixels (main camera) i | 0.7 MP |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (28 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps |
| Has gps i | ✔ (5 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (10 others) |