Xiaomi Mix Fold 2 features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 8.02" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 13 MP & 8 MP main camera.
02" display versus 6.9", while weighs 43g more at 262g. Against the 15, has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and has 4,500mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and features a larger 8.02" display versus 6.36", and weighs 70g more at 262g. Compared to the 17 Pro, the Mix Fold 2 has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while has 4,500mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh. The 17 has 12GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 23% dimmer display at 1,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Mix Fold 2 has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while features a larger 8.02" display versus 6.9", while weighs 44g more at 262g. Against the S23 Ultra from Samsung, the Mix Fold 2 has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits. Versus the S24 Ultra, the Mix Fold 2 has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and features a larger 8.02" display versus 6.8". When matched against the 8 Pro from Google, it has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, while the Magic 8 Pro comparison shows it has 44% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 262 g (2 others) |
| Thickness i | 5.4 mm (2 others) |
| Width i | 144.7 mm |
| Height i | 161.1 mm (12 others) |
| Volume i | 125.88 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 8.02" |
| Pixel Density i | 360 ppi (4 others) |
| Resolution i | 1914 x 2160 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 10420 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP & 8 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.4 & f/2.6 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago08/11/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |