Bose A20 Aviation features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 340 g (5 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✔ (332 others) |
| Lowest frequency i | 15 Hz (16 others) |
| Highest frequency i | 15000 Hz |
| Impedance i | 320 Ohms |
| Sound pressure level i | 92 dB/mW (2 others) |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (376 others) |
| Connectivity i | Wireless (226 others) |
| Bluetooth Version i | 2.1 (3 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |
| Has a removable microphone i | ✔ (3 others) |