Sennheiser HD 660S2 offers a balanced combination of features.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 260 g (15 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 8 Hz (12 others) |
| Highest frequency i | 41500 Hz |
| Driver Unit Size i | 38 mm (1 other) |
| Impedance i | 300 Ohms (6 others) |
| Sound pressure level i | 104 dB/mW (6 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |