Sennheiser HD 650 offers a balanced combination of features.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 260 g (15 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Is designed for kids i | ✖ |
| Has an open back design i | ✔ (5 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 10 Hz (70 others) |
| Highest frequency i | 41000 Hz |
| Impedance i | 300 Ohms (6 others) |
| Supports spatial audio i | ✖ |
| Sound pressure level i | 103 dB/mW (27 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✔ (233 others) |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Has A Solar Power Battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |