Sennheiser HD 820 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 360 g (1 other) |
| Has a detachable cable i | ✖ |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✖ |
| Travel bag is included i | ✔ (353 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 6 Hz (10 others) |
| Highest frequency i | 48000 Hz (1 other) |
| Driver Unit Size i | 56 mm |
| Impedance i | 300 Ohms (6 others) |
| Sound pressure level i | 103 dB/mW (27 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✔ (420 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |