Sennheiser HD800 S features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 330 g (10 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Water resistance i | None (332 others) |
| Can be folded i | ✖ |
| Has a tangle free cable i | ✔ (296 others) |
| Travel bag is included i | ✖ |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 4 Hz (20 others) |
| Highest frequency i | 51000 Hz (2 others) |
| Impedance i | 300 Ohms (6 others) |
| Has a neodymium magnet i | ✖ |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✖ |