Sennheiser HD 800 features Unknown. Help us by suggesting a value. battery.
| Fit i | Over-ear (482 others) |
| Weight i | 330 g (10 others) |
| Has a detachable cable i | ✔ (468 others) |
| Has active noise cancellation (anc) i | ✖ |
| Lowest frequency i | 6 Hz (10 others) |
| Highest frequency i | 51000 Hz (2 others) |
| Impedance i | 300 Ohms (6 others) |
| Sound pressure level i | 102 dB/mW (24 others) |
| Has passive noise reduction i | ✖ |
| Connectivity i | Wired (175 others) |
| Has a 3.5mm male connector i | ✔ |