ZTE Nubia Red Magic Tablet features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 12.1" display, 10000 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the ZTE Nubia Red Magic Tablet has 10,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.1" screen, while is 115g lighter. Against the Pad 3 from OnePlus, the ZTE Nubia Red Magic Tablet has 10,000mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the ZTE Nubia Red Magic Tablet has 10,000mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and has a more compact 12.1" screen. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it packs a larger 10,000mAh battery (+800mAh), while the MagicPad 3 Pro comparison shows it has 10,000mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh.
| Weight i | 613 g (1 other) |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 279.7 mm |
| Height i | 181.9 mm (5 others) |
| Volume i | 330.7 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (9 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/05/2023 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 4200 (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1320 (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |