ZTE Axon Pad features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 12.1" display, 10000 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the ZTE Axon Pad has a more compact 12.1" screen, while weighs 19g more at 605g. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the ZTE Axon Pad has a more compact 12.1" screen. Versus the Tab S11, the ZTE Axon Pad packs a larger 10,000mAh battery (+1,600mAh), and features a larger 12.1" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 10,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 605 g |
| Thickness i | 6.5 mm (13 others) |
| Width i | 279 mm (1 other) |
| Height i | 181 mm (1 other) |
| Volume i | 328.24 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (9 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10000 mAh (21 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago05/26/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 4200 (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1320 (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (4 others) |