Teclast T60 Plus features MediaTek Helio G88 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 12" display, 8000 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Teclast T60 Plus offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 8,000mAh battery (+2,922mAh), while features a larger 12" display versus 8.3", while weighs 316g more at 613g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Teclast T60 Plus offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Teclast T60 Plus offers 128GB storage compared to 1024GB, and features a larger 12" display versus 11". When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 613 g (1 other) |
| Thickness i | 8 mm (15 others) |
| Width i | 282 mm |
| Height i | 178 mm (5 others) |
| Volume i | 401.57 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12" (18 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 194 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G88 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (MediaTek Helio G88) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1355 (MediaTek Helio G88) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 425 (MediaTek Helio G88) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio G88) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago11/21/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |