Teclast T50 features Unisoc Tiger T618 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7500 mAh battery, 20 MP main camera.
When compared to competing devices, the Teclast T50 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,500mAh battery (+2,422mAh), while features a larger 11" display versus 8.3", while weighs 213g more at 510g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Teclast T50 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Teclast T50 offers 128GB storage compared to 1024GB, and weighs 48g more at 510g. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 510 g (12 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 212 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc Tiger T618 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 2 GHz (Unisoc Tiger T618) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc Tiger T618) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 20 MP (2 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7500 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago10/22/2021 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1443 (Unisoc Tiger T618) (3 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 386 (Unisoc Tiger T618) (3 others) |