Teclast M40 Plus features MediaTek MT8183 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.4" display, 7000 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Teclast M40 Plus offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,000mAh battery (+1,922mAh), while features a larger 10.4" display versus 8.3", while weighs 233g more at 530g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Teclast M40 Plus offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Teclast M40 Plus offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,000mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 530 g (5 others) |
| Thickness i | 10.1 mm (3 others) |
| Width i | 243 mm (2 others) |
| Height i | 160 mm (6 others) |
| Volume i | 392.69 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 217 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek MT8183 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G72 MP3 (19 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek MT8183) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek MT8183) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago10/17/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |