Teclast M40 Air features MediaTek Helio P60 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 6000 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Teclast M40 Air offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 6,000mAh battery (+922mAh), while features a larger 10.1" display versus 8.3", while weighs 133g more at 430g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Teclast M40 Air offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Teclast M40 Air offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 6,000mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 430 g (6 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (14 others) |
| Width i | 240 mm (11 others) |
| Height i | 160 mm (6 others) |
| Volume i | 299.52 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio P60 (8 others) |
| Gpu name i | Mali G72 MP3 (19 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1155 (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 299 (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago06/11/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1120 (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 272 (MediaTek Helio P60) (8 others) |