TCL NxtPaper 14 Pro features MediaTek Dimensity 8020 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 14" display, 12000 mAh battery, 50 MP main camera.
When compared to competing devices, the TCL NxtPaper 14 Pro packs a larger 12,000mAh battery (+3,600mAh), while features a larger 14" display versus 11", while weighs 262g more at 760g, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S8 from Samsung, the TCL NxtPaper 14 Pro packs a larger 12,000mAh battery (+4,000mAh). Versus the Pad 2, the TCL NxtPaper 14 Pro packs a larger 12,000mAh battery (+2,490mAh), and features a larger 14" display versus 12.1". When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 12,000mAh battery (+3,150mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it packs a larger 12,000mAh battery (+1,910mAh).
| Weight i | 760 g (1 other) |
| Thickness i | 6.95 mm (1 other) |
| Width i | 322.41 mm (1 other) |
| Height i | 222 mm (1 other) |
| Volume i | 497.45 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 14" (3 others) |
| Resolution i | 2880 x 1800 px (7 others) |
| Pixel Density i | 242 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8020 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G77 MP9 (3 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3681 (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1122 (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Dimensity 8020) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP & 5MP (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 12000 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago01/09/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |