TCL NxtPaper 11 Gen 2 features MediaTek Helio G80 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.95" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the TCL NxtPaper 11 Gen 2 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 8,000mAh battery (+2,922mAh), while features a larger 10.95" display versus 8.3", while weighs 203g more at 500g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the TCL NxtPaper 11 Gen 2 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the TCL NxtPaper 11 Gen 2 offers 128GB storage compared to 1024GB, and weighs 38g more at 500g. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 253.6 mm (1 other) |
| Height i | 165.4 mm (1 other) |
| Volume i | 306.2 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.95" (11 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 206.77 ppi |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G80 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 1.8 GHz (MediaTek Helio G80) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1354 (MediaTek Helio G80) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 416 (MediaTek Helio G80) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio G80) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/02/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1300 (MediaTek Helio G80) (2 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 350 (MediaTek Helio G80) (2 others) |