Samsung Galaxy Tab S8 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) processor, 12GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8000 mAh battery, 13 MP & 6 MP main camera.
Against the Tab S9 Plus, offers 256GB storage compared to 512GB, and has 8,000mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, and has a more compact 11" screen, and is 83g lighter. Compared to the Tab S9 Ultra, the Tab S8 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S8 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) has 8,000mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, while has a more compact 11" screen, while is 81g lighter. Against the Pad 7 from Xiaomi, the Tab S8 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) has 8,000mAh battery compared to Pad 7's 8,850mAh. Versus the Moto Pad 60 Pro, the Tab S8 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) has 8,000mAh battery compared to Moto Pad 60 Pro's 10,200mAh, and has a more compact 11" screen. When matched against the Tab Extreme from Lenovo, it has 8,000mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, while the Fossibot DT3 5G comparison shows it has 8,000mAh battery compared to Fossibot DT3 5G's 21,560mAh.
| Weight i | 503 g (2 others) |
| Thickness i | 6.3 mm (12 others) |
| Width i | 253.8 mm (11 others) |
| Height i | 165.3 mm (12 others) |
| Volume i | 264.3 cm³ (5 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) |
| Gpu name i | Adreno 730 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 6 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 1.3 hours (22 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago02/09/2022 Wi-Fi (256GB / 8GB RAM) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |