Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Wi-Fi features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 Wi-Fi processor, 16GB RAM with 512GB storage, 14.6" display, 11200 mAh battery, 13 MP & 6 MP main camera.
6" display versus 11", while weighs 228g more at 726g. Against the Tab S9 Plus, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and packs a larger 11,200mAh battery (+1,110mAh), and features a larger 14.6" display versus 12.4", and weighs 140g more at 726g. Compared to the Tab S9 Ultra, the Tab S8 Ultra Wi-Fi offers 512GB storage compared to 1024GB. The Tab S11 Ultra offers 512GB storage compared to 1024GB.
When compared to competing devices, the Tab S8 Ultra Wi-Fi has 11,200mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh, while features a larger 14.6" display versus 13.2", while weighs 51g more at 726g. Against the Pad 2 Pro from OnePlus, the Tab S8 Ultra Wi-Fi has 11,200mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh. Versus the Pad 8 Pro, the Tab S8 Ultra Wi-Fi packs a larger 11,200mAh battery (+2,000mAh), and features a larger 14.6" display versus 11.2". When matched against the MagicPad 3 Pro from Honor, it has 11,200mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh, while the Yoga Tab Plus comparison shows it packs a larger 11,200mAh battery (+1,000mAh).
| Weight i | 726 g (2 others) |
| Thickness i | 5.5 mm (18 others) |
| Width i | 326.4 mm (9 others) |
| Height i | 208.6 mm (9 others) |
| Volume i | 374.48 cm³ (8 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 14.6" (10 others) |
| Resolution i | 1848 x 2960 px (3 others) |
| Pixel Density i | 240 ppi (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 Wi-Fi |
| Gpu name i | Adreno 730 Wi-Fi |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) Wi-Fi |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 6 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP & 12MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 11200 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 1.3 hours (22 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago02/09/2022 Wi-Fi |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Warranty period i | 2 years (4 others) |