Samsung Galaxy Tab S11 256GB features MediaTek Dimensity 9400 Plus 256GB processor, 12GB RAM with 256GB storage, 11" display, 8400 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Tab S8 Ultra, has 12GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 8,400mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 11" screen, and is 257g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S11 256GB offers 256GB storage compared to 512GB, while has 8,400mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh. The Tab S9 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S11 256GB has 8,400mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, while has a more compact 11" screen, while is 113g lighter. Against the Pad 7 from Xiaomi, the Tab S11 256GB is 29g lighter. Versus the Moto Pad 60 Pro, the Tab S11 256GB has 8,400mAh battery compared to Moto Pad 60 Pro's 10,200mAh, and has a more compact 11" screen. When matched against the Tab Extreme from Lenovo, it has 8,400mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, while the Fossibot DT3 5G comparison shows it has 8,400mAh battery compared to Fossibot DT3 5G's 21,560mAh.
| Weight i | 471 g (2 others) |
| Thickness i | 5.5 mm (18 others) |
| Width i | 253.8 mm (11 others) |
| Height i | 165.3 mm (12 others) |
| Volume i | 230.74 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus 256GB |
| Gpu name i | Immortalis G925 256GB |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 3 nm (MediaTek Dimensity 9400 Plus) 256GB |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8400 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/04/2025 256GB |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (5 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |