Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 8.4" display, 4800 mAh battery, 8 MP main camera.
4 has 2GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has 4,800mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8.4" screen, while is 167g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 2GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 4,800mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8.4" screen, and is 397g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab Pro 8.4 has 2GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 331 g (1 other) |
| Thickness i | 7.2 mm (16 others) |
| Width i | 219 mm |
| Height i | 128.5 mm (2 others) |
| Volume i | 202.62 cm³ |
| Screen Size i | 8.4" (9 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 359 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (7 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 4800 mAh (4 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 12 years ago01/06/2014 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |