Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 8220 mAh battery, 8 MP main camera.
1 has 2GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has a more compact 10.1" screen, while is 29g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 2GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 8,220mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 259g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab Pro 10.1 has 2GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 469 g (3 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 243.1 mm (1 other) |
| Height i | 171.4 mm (6 others) |
| Volume i | 304.17 cm³ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 299 ppi (10 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (7 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 8220 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago01/06/2014 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |