Samsung Galaxy Tab 10.1 16GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 1GB RAM with 16GB storage, 10.1" display, 7000 mAh battery, 3 MP main camera.
1 16GB has 1GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB, while has 7,000mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 10.1" screen, while weighs 62g more at 560g. Against the Tab S8 Ultra, has 1GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 7,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 168g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab 10.1 16GB has 1GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 16GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 1GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 1GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 560 g (4 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (11 others) |
| Width i | 256.7 mm (5 others) |
| Height i | 175.3 mm (5 others) |
| Volume i | 387 cm³ (2 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 149 ppi (50 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1 GHz (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 40 nm (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 3 MP (9 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago06/01/2011 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |