Samsung Galaxy Note 10.1 N8000 32GB features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 7000 mAh battery, 5 MP main camera.
1 N8000 32GB has 2GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has 7,000mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 10.1" screen, while weighs 85g more at 583g. Against the Tab S8 Ultra, has 2GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 7,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 145g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Note 10.1 N8000 32GB has 2GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 583 g (2 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 256.7 mm (5 others) |
| Height i | 175.3 mm (5 others) |
| Volume i | 400.5 cm³ (2 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 149 ppi (50 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.4 GHz (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 45 nm (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago08/01/2012 (8 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has a 24p cinema mode i | ✖ |