Oukitel RT7 5G features MediaTek Dimensity 720 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 10.1" display, 32000 mAh battery, 48 MP & 2 MP main camera.
When compared to competing devices, the Oukitel RT7 5G packs a larger 32,000mAh battery (+23,600mAh), while has a more compact 10.1" screen, while is 497g lighter, while sports a 48MP main camera versus 13MP. Against the Tab S8 from Samsung, the Oukitel RT7 5G packs a larger 32,000mAh battery (+24,000mAh). Versus the Pad 2, the Oukitel RT7 5G packs a larger 32,000mAh battery (+22,490mAh), and has a more compact 10.1" screen. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 32,000mAh battery (+23,150mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it packs a larger 32,000mAh battery (+21,910mAh).
| Weight i | 1.21 kg (1 other) |
| Thickness i | 19.8 mm |
| Width i | 249.1 mm (5 others) |
| Height i | 167.8 mm (5 others) |
| Volume i | 827.62 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 0Hz |
| Touch sampling rate i | 0Hz |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 720 |
| Gpu name i | Mali G57 MP3 |
| CPU Speed i | 6 x 2 GHz & 2 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 720) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (MediaTek Dimensity 720) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 2 MP |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (18 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 32000 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago08/24/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |