Oukitel RT2 features MediaTek MT8788 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 20000 mAh battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the Oukitel RT2 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 20,000mAh battery (+14,922mAh), while features a larger 10.1" display versus 8.3", while is 296g lighter. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Oukitel RT2 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Oukitel RT2 offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 20,000mAh battery (+12,394mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 1.03 kg (1 other) |
| Thickness i | 17.3 mm (1 other) |
| Width i | 249.1 mm (5 others) |
| Height i | 167.8 mm (5 others) |
| Volume i | 723.12 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek MT8788 (8 others) |
| Gpu name i | Mali G72 MP3 (19 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (22 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 20000 mAh (3 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago09/22/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1306 (MediaTek MT8788) (8 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 284 (MediaTek MT8788) (8 others) |