Oukitel OT5 features Mediatek Helio G99 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 12" display, 11000 mAh battery, 16 MP & 2 MP main camera.
When compared to competing devices, the Oukitel OT5 packs a larger 11,000mAh battery (+2,600mAh), while features a larger 12" display versus 11", while weighs 62g more at 560g. Against the Tab S8 from Samsung, the Oukitel OT5 packs a larger 11,000mAh battery (+3,000mAh). Versus the Pad 2, the Oukitel OT5 packs a larger 11,000mAh battery (+1,490mAh), and is 24g lighter. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 11,000mAh battery (+2,150mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it packs a larger 11,000mAh battery (+910mAh).
| Weight i | 560 g (4 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 278.5 mm (3 others) |
| Height i | 174 mm (1 other) |
| Volume i | 363.44 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12" (18 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 194 ppi (10 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP & 2 MP (1 other) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 11000 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago10/12/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |