Oppo Pad Neo features Mediatek Helio G99 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11.4" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
4" screen, while is 137g lighter. Against the Pad 2, has 8GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 8,000mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, and has a more compact 11.4" screen. Compared to the Pad 3 Pro, the Pad Neo has 8GB RAM compared to Pad 3 Pro's 16GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The Pad 5 has 8GB RAM compared to Pad 5's 16GB, and the Pad 3 has 8GB RAM compared to Pad 3's 12GB.
When compared to competing devices, the Pad Neo offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 8,000mAh battery (+2,922mAh), while features a larger 11.4" display versus 8.3", while weighs 241g more at 538g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Pad Neo offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Pad Neo offers 128GB storage compared to 1024GB, and features a larger 11.4" display versus 11". When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 538 g (2 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 255.1 mm (1 other) |
| Height i | 188 mm (2 others) |
| Volume i | 330.92 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.4" |
| Resolution i | 2408 x 1720 px (1 other) |
| Pixel Density i | 260 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Touch sampling rate i | 180Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Helio G99 (29 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (37 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1979 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 729 (Mediatek Helio G99) (32 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Mediatek Helio G99) (30 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago01/10/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |