Oppo Pad 5 features MediaTek Dimensity 9400 Plus processor, 16GB RAM with 512GB storage, 12.1" display, 10420 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 96g lighter. Against the Pad 2, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and packs a larger 10,420mAh battery (+910mAh), and features a larger 12.1" display versus 11.61", and weighs 27g more at 579g. Compared to the Pad 3 Pro, the Pad 5 offers 512GB storage compared to 1024GB, while packs a larger 10,420mAh battery (+910mAh). The Pad 3 includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and the Pad includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the Pad 5 has 10,420mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.1" screen, while is 149g lighter. Against the Pad 3 from OnePlus, the Pad 5 has 10,420mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the Pad 5 has 10,420mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and has a more compact 12.1" screen. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it packs a larger 10,420mAh battery (+1,220mAh), while the MagicPad 3 Pro comparison shows it has 10,420mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh.
| Weight i | 579 g |
| Thickness i | 6 mm (8 others) |
| Width i | 266.9 mm |
| Height i | 193.4 mm |
| Volume i | 309.71 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2120 x 3000 px |
| Pixel Density i | 304 ppi (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Touch sampling rate i | 144Hz (12 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus (5 others) |
| Gpu name i | Immortalis G925 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10420 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/16/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (9 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |