Nokia N1 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 7.9" display, 5300 mAh battery, 8 MP main camera.
9" screen, while is 148g lighter. Against the Lumia 2520, has 5,300mAh battery compared to Lumia 2520's 8,000mAh, and has a more compact 7.9" screen, and is 297g lighter. Compared to the T20, the N1 has 2GB RAM compared to T20's 4GB, while has 5,300mAh battery compared to T20's 8,200mAh.
| Weight i | 318 g |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 200.7 mm |
| Height i | 138.6 mm |
| Screen Size i | 7.9" (9 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 324 ppi (2 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Gpu name i | PowerVR G6430 |
| CPU Speed i | 4 x 2.3 GHz (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 22 nm (Intel Atom Z3580) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 5300 mAh (4 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AES, MMX (Intel Atom Z3580) |
| Ram speed (max) i | 1600 MHz (Intel Atom Z3580) |