Nokia Lumia 2520 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 64GB storage, 10.1" display, 8000 mAh battery, 6.7 MP main camera.
1" screen, while weighs 149g more at 615g. Against the T20, has 2GB RAM compared to T20's 4GB, and has a more compact 10.1" screen, and weighs 150g more at 615g. Compared to the N1, the Lumia 2520 packs a larger 8,000mAh battery (+2,700mAh), while features a larger 10.1" display versus 7.9".
| Weight i | 615 g (1 other) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 267 mm |
| Height i | 168 mm (6 others) |
| Volume i | 399.22 cm³ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (7 others) |
| Pixel Density i | 218 ppi (3 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 6.7 MP |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago12/12/2013 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |