Motorola Moto Pad 60 Neo features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7040 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Moto Tab G62, includes 4GB more RAM (8GB vs 4GB), and has 7,040mAh battery compared to Moto Tab G62's 7,700mAh, and features a larger 11" display versus 10.6", and weighs 15g more at 480g. Compared to the XOOM MZ601 32GB, the Moto Pad 60 Neo includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while features a larger 11" display versus 10". The XOOM MZ604 32GB includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), and the XOOM 2 3G MZ616 32GB includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB).
When compared to competing devices, the Moto Pad 60 Neo offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,040mAh battery (+1,962mAh), while features a larger 11" display versus 8.3", while weighs 183g more at 480g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Moto Pad 60 Neo offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Moto Pad 60 Neo offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,040mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 254.6 mm (4 others) |
| Height i | 166.2 mm (1 other) |
| Volume i | 296.2 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 274 ppi (26 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Gpu name i | Arm Mali-G57 MC2 (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.4 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2012 (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 782 (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Dimensity 6300) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/12/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |