Microsoft Surface Pro X SQ2 features Microsoft SQ2 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 13" display, 5039 mAh battery, 10 MP main camera.
When compared to competing devices, the Microsoft Surface Pro X SQ2 has 5,039mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 13" screen, while weighs 46g more at 774g. Against the Pad 3 from OnePlus, the Microsoft Surface Pro X SQ2 has 5,039mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the Microsoft Surface Pro X SQ2 has 5,039mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and weighs 99g more at 774g. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it has 5,039mAh battery compared to Pad 8 Pro's 9,200mAh, while the MagicPad 3 Pro comparison shows it has 5,039mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh.
| Weight i | 774 g (1 other) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 287 mm (3 others) |
| Height i | 208 mm (3 others) |
| Volume i | 435.78 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 2880 x 1920 px (7 others) |
| Pixel Density i | 267 ppi (18 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Microsoft SQ2 |
| CPU Speed i | 4 x 3.15 GHz & 4 x 1.8 GHz (Microsoft SQ2) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Microsoft SQ2) |
| Megapixels (main camera) i | 10 MP (3 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 5039 mAh |
| Battery Life i | 15 hours (18 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago10/01/2020 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |