Microsoft Surface Go 2 Intel Core M3 Wi-Fi features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.5" display, 8000 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Microsoft Surface Go 2 Intel Core M3 Wi-Fi offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 8,000mAh battery (+2,922mAh), while features a larger 10.5" display versus 8.3", while weighs 256g more at 553g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Microsoft Surface Go 2 Intel Core M3 Wi-Fi offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Microsoft Surface Go 2 Intel Core M3 Wi-Fi offers 128GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 10.5" screen. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 553 g (1 other) |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 245 mm (8 others) |
| Height i | 175 mm (8 others) |
| Volume i | 355.86 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.5" (15 others) |
| Resolution i | 1920 x 1280 px (5 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (11 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Gpu name i | HD Graphics 615 Intel Core M3 Wi-Fi |
| CPU Speed i | 2 x 1 GHz (Intel Core m3-7Y30) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (Intel Core m3-7Y30) Intel Core M3 Wi-Fi |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8000 mAh (37 others) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago05/06/2020 Intel Core M3 Wi-Fi |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Warranty period i | 1 years (7 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✔ (2 others) |
| USB Ports i | 1 (6 others) |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AVX, AES, FMA3, F16C, MMX (Intel Core m3-7Y30) (2 others) |
| Ram speed (max) i | 1866 MHz (Intel Core m3-7Y30) (2 others) |
| Rj45 ports i | 0 (2 others) |
| Mini displayport outputs i | 0 (2 others) |
| Displayport outputs i | 0 (2 others) |
| Thunderbolt Ports i | 0 (2 others) |