Microsoft Surface Go features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10" display, 5237 mAh battery, 8 MP main camera.
When compared to competing devices, the Microsoft Surface Go offers 128GB storage compared to 512GB, while features a larger 10" display versus 8.3", while weighs 225g more at 522g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Microsoft Surface Go offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Microsoft Surface Go offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 5,237mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 522 g |
| Thickness i | 8.3 mm (14 others) |
| Width i | 245 mm (8 others) |
| Height i | 175 mm (8 others) |
| Volume i | 355.86 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✔ (7 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10" (13 others) |
| Resolution i | 1800 x 1200 px |
| Pixel Density i | 217 ppi (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.6 GHz (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 14 nm (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5237 mAh |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 years ago07/11/2018 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Warranty period i | 1 years (7 others) |
| Has sleep and charge usb ports i | ✔ (2 others) |
| USB Ports i | 1 (6 others) |
| Rj45 ports i | 0 (2 others) |
| Mini displayport outputs i | 0 (2 others) |
| Displayport outputs i | 0 (2 others) |
| Thunderbolt Ports i | 0 (2 others) |
| Type i | Detachable (5 others) |
| Has An Optical Disc Drive i | ✖ |