Huawei MediaPad M5 10.8" features HiSilicon Kirin 960 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.8" display, 7500 mAh battery, 13 MP main camera.
8" has 4GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB, while has 7,500mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.8" screen. Against the MediaPad M5 8.4", packs a larger 7,500mAh battery (+2,400mAh), and features a larger 10.8" display versus 8.4", and weighs 182g more at 498g. Compared to the V6 5G, the MediaPad M5 10.8" has 4GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 4GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 498 g (6 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 258.7 mm |
| Height i | 171.8 mm |
| Volume i | 324.45 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.8" (6 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 280 ppi (5 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 960 (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 2.36 GHz & 4 x 1.84 GHz (HiSilicon Kirin 960) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1380 (HiSilicon Kirin 960) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 406 (HiSilicon Kirin 960) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 16 nm (HiSilicon Kirin 960) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7500 mAh (9 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago01/01/2018 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |