Huawei MatePad SE 10.4" features Qualcomm Snapdragon 680 4G processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.4" display, 5100 mAh battery, 5 MP main camera.
4" has 4GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB, while has 5,100mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.4" screen, while is 59g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", features a larger 10.4" display versus 8.4", and weighs 124g more at 440g. Compared to the V6 5G, the MatePad SE 10.4" has 4GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 4GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 440 g (4 others) |
| Thickness i | 7.85 mm (2 others) |
| Width i | 246.9 mm |
| Height i | 156.7 mm (2 others) |
| Volume i | 303.71 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 225 ppi (19 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 680 4G (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1466 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 416 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5100 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago05/05/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1550 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 385 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |