Huawei Enjoy Tablet 2 features HiSilicon Kirin 710A processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 5100 mAh battery, 5 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB, while has 5,100mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.1" screen, while is 49g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", features a larger 10.1" display versus 8.4", and weighs 134g more at 450g. Compared to the V6 5G, the Enjoy Tablet 2 has 4GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 4GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 450 g (9 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 240.2 mm (3 others) |
| Height i | 159 mm (6 others) |
| Volume i | 301.72 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 710A (2 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz & 4 x 1.7 GHz (HiSilicon Kirin 710A) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1125 (HiSilicon Kirin 710A) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 319 (HiSilicon Kirin 710A) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (HiSilicon Kirin 710A) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 5100 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago08/16/2020 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1149 (HiSilicon Kirin 710A) (2 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 316 (HiSilicon Kirin 710A) (2 others) |