HTC A101 features Unisoc T618 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 7000 mAh battery, 16 MP & 2 MP main camera.
When compared to competing devices, the HTC A101 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,000mAh battery (+1,922mAh), while features a larger 10.1" display versus 8.3", while weighs 233g more at 530g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the HTC A101 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the HTC A101 offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,000mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 530 g (5 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (7 others) |
| Width i | 241.5 mm (1 other) |
| Height i | 160.3 mm |
| Volume i | 325.18 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T618 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 2 GHz (Unisoc T618) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T618) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP & 2 MP (1 other) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7000 mAh (29 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago07/04/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1443 (Unisoc T618) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 386 (Unisoc T618) (1 other) |